معارف و عقاید 1

نویسنده : دفتر تدوین متون درسی حوزه های علمیه

علم کلام دانشی است که به عقاید و معارف اعتقادی دین اسلام می پردازد و ضمن استخراج این عقاید از منابع اسلامی، به توضیح و اثبات آنها پرداخته و به شبهات مربوط به این عقاید پاسخ می دهد.
موضوع علم کلام، معارف اعتقادی است نه احکام عملی و اخلاقی اسلام. عقاید و معارف به آن دسته از آموزه های اسلامی می گویند که هدف اصلی از بیان آنها، باور و ایمان است مانند اصل توحید.
اهمیت هر علمی به مباحثی است که در آن علم مورد بحث قرار می گیرد چنانکه گفته شد، علم کلام درباره عقاید دینی بحث می کند. حال باید دید اهمیت عقاید دینی تا چه اندازه است؟
با اندک تاملی می توان دریافت که انسان مجموعه ای از اعتقادات و عملکردها است. عملکردها غالبا از اندیشه ها و باورها سرچشمه می گیرد و اعتقادات به منزله شالوده ای است که بنای رفتارهای انسان بر آنها گذاشته شده است. شاید بتوان گفت که تمام اعمال انسان، به گونه ای ریشه در باورها و عقاید او دارد. از این رو، علم کلام که به عقاید و اندیشه های آدمی می پردازد، اهمیتش بیش از علومی است که به رفتارهای انسان مربوط می شود.
از منظر دیگری نیز می توان به اهمیت علم کلام پی برد. هر انسانی خواهان سعادت و نیک بختی خویش است و مکاتب گوناگون بشری، جملگی ادعا می کنند که می توانند انسان را به سعادت خویش برسانند، اما روشن است که هیچ مکتبی مانند دین الهی نمی تواند ضامن سعادت حقیقی انسان باشد، زیرا خداوندی که خالق انسان است بهتر از هر کسی می داند که چه برنامه ای به سعادت انسان می انجامد. از سوی دیگر زمانی که خداوند و پیامبرش برای انسان اثبات نشود، نمی تواند به دین و برنامه سعادت بخش آن دست یابد. اثبات خداوند و اوصاف او و نیز شناسایی راهنمایان الهی و اموری از این قبیل، توسط دانش کلام به انجام می رسد. بنابراین، بدون علم کلام و اعتقادات اسلامی نمی توان به برنامه سعادت انسان دست یافت.
این کتاب توسط دفتر تدوین متون درسی حوزه های علمیه منتشر شده است.
منبع: سایت www.tmd.ir

بازدید : 623کلید واژه ها: www.DownloadBook.Org , دانلود بوک , دانلود کتاب , معارف و عقاید 1 , دفتر تدوین متون درسی حوزه های علمیه , معارف اسلامی ، عقاید ، علم کلام ، خداشناسی ، توحید ، اصول دین ، دروس حوزوی , Non

نظر شماتمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز غدیر می باشد
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع مجاز می باشد.