پندهای الاهی نویسنده : آیت الله محمد تقی مصباح یزدی

عالى‌ترين مقصد آدمى، نيل به قرب حق تعالى است كه از آثار آن درك لذت مناجات با معبود و شنيدن نجواى پروردگار با خويش است. اين مرحله و مرتبه نهايى كمال انسانى و اين مطالب تنها در پرتو خودسازى، مجاهده با نفس و گام سپردن در مسير پيروى معبود و جلب رضايت او، و همگى در سايه عنايت و توفيق الاهى حاصل مى‌گردد: فَبِكَ إِلَى لَذِيذِ مُنَاجَاتِكَ وَصَلُوا وَ مِنْكَ أَقْصى مَقَاصِدِهِمْ حَصَّلُوا.
سرآمد بندگان خدا در مسير پيروى حضرت حق و دلدادگى به معبود، پيامبران الاهى هستند كه از خود و ماسواى حق رستند و به معبود پيوستند و آن‌سان شميم حضور و شهود معبود، آنان را سرخوش ساخت كه از خود بيخود و غرق تماشاى جلوه‌هاى يار شدند. از شمار آن پيامبران الاهى، حضرت موسى(عليه السلام)، آن پيامبر اولواالعزم و والامرتبه است كه زندگى سراسر درس آموز خويش را در راه مجاهده و مبارزه با فرعون و دشمنان خدا، و دعوت به توحيد و تحقق حاكميت حق و قوانين الاهى گذراند. او در اين مسير تا بدان‌جا پيش رفت كه خداوند او را به خلوت حريم خويش بار داد و مخاطب كلام و نجواى خويش ساخت. و احاديث قدسى دستاورد چنان موقعيت‌هايى است كه شرح نمونه‌اى از آن‌ها را پيش رو داريد.

« ادامه مطلب »
سجاده های سلوک جلد 2 نویسنده : آیت الله محمد تقی مصباح یزدی

كتابِ پيش روي، جلد دوم از مباحث اخلاقي استاد فرزانه، حضرت آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي «دامت بركاته» در شرح و تفسير مناجات‌هاي پانزده‌گانة امام سجاد(عليه السلام) است كه با تلاش پژوهشگر ارجمند حجت‌الاسلام كريم سبحاني نگارش يافته است. هدف اصلي كتاب ارائة معارف ناب عرفاني و توحيدي به تشنگان معرفت و جويندگان حقيقت است.

« ادامه مطلب »
سجاده های سلوک جلد 1 نویسنده : آیت الله محمد تقی مصباح یزدی

کتاب پيش روي، بخشي از مباحث اخلاقي استاد فرزانه، حضرت آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي «دامت برکاته»، است که تحقيق و نگارش آن به خامه آقاي کريم سبحاني سامان يافته است. موضوع سلسله مباحث حضرت استاد بر اين کتاب، شرح و بررسي مناجات اول تا هشتم از مناجات خمس عشر امام سجاد(عليه السلام)، است که به‌حق ناب‌ترين معارف و آموزه‌هاي عرفاني شيعه را در اختيار جويندگان حقيقت و معرفت مي‌نهد.

« ادامه مطلب »
راهیان کوی دوست(شرح حدیث معراج) نویسنده : آیت الله محمد تقی مصباح یزدی

نوشته حاضر، سلسله درسهاى اخلاقى استاد وارسته و مربى شايسته حضرت آية‌اللّه حاج شيخ محمدتقى مصباح يزدى (دام ظله) در حوزه علميه قم است. موضوع اصلى اين درسها، متن حديث معروف «معراج» است كه با بيانى شيوا و زبانى گويا همراه با آيات قرآنى شرح و تبيين شده است. متن اين حديث شريف در كتبى همچون ارشادالقلوب ديلمى و بحارالانوار مجلسى و... آمده است و الحق محتواى اين حديث قدسى يك دوره درس عرفان و حكمت و دستورالعملى بى‌بديل در اخلاق و معنويت است.

« ادامه مطلب »
گنجینه معارف جلد 3 نویسنده : محمد رحمتی شهرضا

وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِّمَّن دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِي مِنَ الْمُسْلِمِينَ)فصلت -33)
مرحوم طبرسی در ذیل این آیه می فرماید:
«و فی هذه الایه دلاله علی ان الدعا الی الدین من اعظم الطاعات و الواجبات»
این آیه دلالت دارد بر این که دعوت به سوی دین از بزرگترین عبادات و واجبات می باشد(ترجمه تفسیر مجمع البیان 22- 59)
مجموعه گنجینه معارف که گلستانی از معارف در آن نهفته است توسط نویسنده گرامی جناب آقای محمد رحمتی شهرضا به رشته تحریر در آمده و شامل 110 موضوع در هر جلد می باشد و ذیل هر موضوع 7 آیه از قرآن کریم، 10 روایت معتبر، 5 داستان، 3 شعر و 10 نکته و لطیفه به ضمیمه 110 مولودی ائمه اطهار، 110 مسئله شرعی و 110 نکته پیرامون امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف جمع آوری شده است.

« ادامه مطلب »
راه تربیت(نامه 31 نهج البلاغه سفارشاتی از مهربانترین پدر) نویسنده : محمد موحدی نژاد

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا(تحریم ۶)
ای کسانی که ایمان آورده اید خود و خانواده خویش را از آتش جهنم نگه دارید.
حضرت علی علیه السلام در توضیح آیه فوق می فرماید: خود و خانواده و فرزندانتان را تعلیم دهید و آنان را تربیت کنید(تا از آتش جهنم حفظ شوید)
یکی از اساسی ترین مسایل در دیدگاه و مکتب متعالی اسلام مسئله تربیت پرورش و تزکیه انسان است. و مجموعه روشهای تربیتی اسلام را باید از ابتدای تولد و حتی قبل از تولد و در طول زندگی تا پایان به کار گرفت تا انسان در مسیر رشد و نمو و تکامل قرار گیرد.

« ادامه مطلب »
ترجمه غیبت نعمانی نویسنده : ابوعبدالله محمد کاتب نعمانی

این کتاب که در مورد موضوع غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نوشته شده، اثر ابوعبدالله محمد بن ابراهیم ملقب به کاتب نعمانی است که یکی از بزرگان محدثین شیعه امامیه در اوائل قرن چهارم هجری می باشد.
ابوعبدالله کاتب نعمانی از شاگردان مرحوم محمد بن یعقوب کلینی صاحب کتاب ارزشمند کافی است و از آنجایی که کاتب استاد خود(شیخ کلینی) بوده، به همین عنوان (کاتب) شهرت یافت و نزد او از برتری چشمگیر و مقامی بلند برخوردار بود.
نعمانی برای شنیدن احادیث از راوی معتبر به شهرهای مختلفی از جمله شیراز، بغداد و شام سفر کرد و سرانجام به دعوت مردم و علمای شهر حلب در آن شهر ساکن شد و تا آخر عمر در آن شهر ماند.

« ادامه مطلب »
نصایح(سخنان چهارده معصوم) نویسنده : آیت الله علی مشکینی

يكى از اساسى‏ترين ضامن حفظ و بقا و نشر و گسترش دين اسلام، مسئله ابلاغ احكام و امر بمعروف و نهى از منكر است. و اين سه وظيفه مهم و خطير به عهده‏ى همه پيروان اين دين است؛ يعنى: هر فردى از مسلمانان آنچه را از احكام الهى فرا گرفته، واجب اكيد است كه در موقع مقتضى به افراد غير مطلع ابلاغ كند؛ و اين تكليف خطير بنام مسئله‏ى ارشاد جاهل ناميده مى‏شود و هم‏چنين بر همه مسلمانان واجب مؤكد است كه در صورت امكان يكديگر را از ترك واجبات و انجام محرمات جلوگيرى كنند، و بطاعت حق و دورى از گناهان دعوت و وادار نمايند. دعوت مردم بسوى واجبات بنام امر به معروف، و جلوگيرى از قبائح بنام نهى از منكر ناميده مى‏شود.
بطور حتم اگر مسلمين جهان و پيروان قرآن در اين مسائل، قدمى صحيح برمى‏داشتند اوضاع اجتماعى و مذهبى آنان غير از وضع موجود بود. چنانچه اگر از همين حال تصميمى جدى بر عمل بگيرند، يقينا مقدارى از ضررهاى گذشته را جبران كرده، در آينده‏اى نزديك به سعادت و پيروزى نائل مى‏شوند.
از اين جهت بسيار مقتضى است، مسلمانان جهان: اعم از روحانيون معظم و فرهنگيان محترم و طبقات اصناف و كارگران متدين، همگى بنوبه خود قدمى در راه حفظ و تبليغ دين خويش بردارند؛ و كيفيت ترويج، و ابلاغ مذهب حق و زنده خود را از آنان كه، باطلها و خرافات خود را رواج ميدهند بياموزند. باشد كه سيادت و سربلندى از دست رفته خويش را دوباره بدست آورند، و شاهد خوشبختى و سعادت را براى آينده در آغوش گيرند.

« ادامه مطلب »
صحیفه سجادیه نویسنده : نیایش های امام سجاد علیه السلام

سپاس بی قیاس پروردگاری را که گنجینه های بیکران، از نعمت و رحمت، برای بندگان خود بی انباشت، و کلید آن را به صورت«دعا» در اختیار ایشان گذاشت، و درود نامحدود بر محمد مصطفی و اهل بیت و اوصیاء آن بزرگوار که منطق دعا را به ما بیاموختند، و چراغ توحید را در شبستان دل ما بر افروختند و ما را به آیین سخن گفتن با خدا آشنا ساختند.
این مجموعه که هم اکنون دیده دل تان را به نور معرفت روشن و مشام جان تان را از شمیم نسیم بهشت حکمت و فضیلت برخوردار می سازد «انجیل اهل بیت» و «زبور آل محمد» است که «صحیفه کامله سجادیه» نام دارد و بر سبیل «تواتر» از سه طریق « شیعه امامیه» و «طائفه زیدیه» و «فرقه اسماعیلیه» از امام همام حضرت سید الساجدین زین العابدین علیه السلام روایت شده، و از روزگار آن بزرگوار پیوسته انیس صاحبدلان و رازگشای اهل حال و راهنمای ارباب ایمان بوده است، و در طول چندین قرن متوالی به مانند خورشیدی فروزان از اوج فلک فصاحت و بلاغت و آفاق بلند حکمت و معرفت اشعه روح پرور خود را بر قلوب اهل بصیرت افشانده است.

« ادامه مطلب »
پیام امام صادق علیه السلام به رهجویان صادق نویسنده : آیت الله محمد تقی مصباح یزدی

در مسير تكامل انسانى، داشتن مربى و راهنماى آگاه، صادق و دل سوز، شرطى لازم و اساسى است. آن كس كه مى‌خواهد ديگران را هدايت كند خود بايد ره يافته باشد. علاوه بر آن، بايد با صداقت و دل سوزى، تنها با در نظر گرفتن مصالح واقعى رهرو، او را در نيل به كمال حقيقى هدايت و دست گيرى كند.

« ادامه مطلب »
تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز غدیر می باشد
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع مجاز می باشد.